خانه تکانی عید نوروز را از کجا و چگونه شروع کنم؟
خانه تکانی عید نوروز را از کجا و چگونه شروع کنم؟
چیزی به روزهای آخر سال و عید نوروز نمانده و معمولا همه در این روزها کم کم فکر خانه تکانی به ذهنشان می آید. خانه تکانی یکی از کارهای تقریبا مشکلیست که تقریبا تا تمام شدن آن ذهن همه درگیر میباشد.

نمکستان : چیزی به روزهای آخر سال و عید نوروز نمانده و معمولا همه در این روزها کم کم فکر خانه تکانی به ذهنشان می آید. خانه تکانی یکی از کارهای تقریبا مشکلیست که تقریبا تا تمام شدن آن ذهن همه درگیر میباشد. ما در ادامه ی این مطلب در بخش سبک زندگی و خانه داری نمکستان به شما آموزش میدهیم که چگونه طبق برنامه و گام به گام بدون هیچ نگرانی خانه تان را تمیز کنید :

خانه تکانی عید نوروز را از کجا و چگونه شروع کنم؟

مرحله ی اول : کابینت ها

برای شروع خانه تکانی بهتر است که از کابینت ها برای تمیز کردن شروع کنیم. قفسه های کابینت معمولا پر از انواع ظرف و لیوان و ادویه و .. میباشد. شما باید تمام این ها را بیرون آورده و سعی کنید که سفره و یا پارچه ی زیرشان را نیز عوض کنید. سپس ظرف ها را تمیز کنید و سر جایشان بچینید. ادویه هایی که از پارسال داخل کابینت هستند و دیگر قابلیت استفاده ندارند را دور بریزید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد کابینت ها را خلوت کرده و وسایلی را که نیاز نیست دور بریزید و یا اهدا کنید.

مرحله ی دوم : تمیز کردن یخچال و فریزر

محلول جوش شیرین و آب یکی از محلول هایی است که برای تمیز کردن داخل یخچال میتوانید از آن ها استفاده کنید. پس از اینکه داخل و قفسه ها و بیرون یخچال را کاملا تمیز کردید، فریزر را باز کنید و وسایل داخل آن را سر و سامان ببخشید.

مرحله سوم : پاک کردن گاز

اگر هر روز گازتان را تمیز میکنید، سعی اینبار جزعی تر و با دقت تر تمیز کنید.

خانه تکانی عید نوروز را از کجا و چگونه شروع کنم؟

مرحله چهارم : وسایل آشپزخانه

وسایلی مانند مایکرویو، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کتری، قابلمههای بزرگ نیز مانند بقیه وسایل آشپزخانه نیاز به تمیز شدن و شست و شو دارند.

مرحله پنجم : کمد اتاق ها

بهتر است همه ی لباس ها و وسیله ها را بیرون بریزید و بعد تصمیم بگیرید که کدام یک قابلیت پوشیدن ندارد و کدام یک قابلت بخشیدن دارند. برای لباس هایی که حجم زیادی میگیرند از کیسه های وکیوم استفاده کنید که حجم کمتری را اشغال میکنند.

مرحله ی ششم : تختخواب

ملحفه ها و رو تشکی ها و رو بالشتی ها را جدا کنید و بشویید. پتو ها  و پرده ی اتاق را میتوانید به خک شویی بدهید.

همچنین بخوانید:  گالری کلاه های بافتنی با طرح های فانتزی و عجیب

خانه تکانی عید نوروز را از کجا و چگونه شروع کنم؟

مرحله ی هفتم : کف و دیوارها

دیوارها و گوشه های دیوار ها را گرد گیری کنید. کف را جارو زده و طی بکشید.

مرحله ی هشتم : تزئینات

چراغ های خواب، لامپ ها، کلید و پریزها، قاب عکسها، میز تحریر، میز توالت نیاز به گردگیری دارند. کشوها را خالی کنید و وسایل داخل آن را مرتب نمایید.

مرحله نهم : تمیز کردن حمام و دستشویی

کف، دیوارها، دستشویی، وان و…در حمام و دستشویی نیاز به شوینده های قوی و آبکشی دارند. جرم گیری دوش ها یادتان نرود. حوله های کثیف را برداشته و حوله های تمیز جایگزین نمایید.

مرحله ی دهم : گردگیری پذیرایی

دیوارها را با کمک اسفنج و ماده شوینده به خوبی بشویید. اگر روی دیوار ها با لک مدادرنگی مواجه شدید، یک لایه باریک خمیر دندان روی لک بگذارید و پس از یک دقیقه آن را خوب پاک کنید. گردگیری دیوارها یادتان نرود.

مرحله ی یازدهم : شستن پردهها

ابتدا با استفاده از جارو برقی پرده ها را گرد گیری کنید. پرده ها را با آب ولرم و پودر پاک کننده به مدت یک ساعت خیس کنید و سپس بشویید. پس از آبکشی باید پرده را نیمه خشک نصب کنید تا چروک نشود.

مرحله دوازدهم : شستن شیشهها

از دستمالهای بدون پرز و شیشه شورها را پاک کردن شیشه ها و پنجره ها استفاده کنید.

مرحله ی سیزدهم : پاک کردن لوسترها

ابتدا با یک پارچه گرد و غبار روی لوستر را بگیرید. بعد با یک پارچه ی بدون پرز و با الکل آن ها را برق بندازید.

خانه تکانی عید نوروز را از کجا و چگونه شروع کنم؟

مرحله ی چهاردهم : شستن فرش

اگر فرش ها نیاز به شست و شو دارند آن ها را به یک قالیشویی بدهید. در غیر این صورت مقداری نشاسته ذرت روی فرش ها بریزید و اجازه دهید تا یکی دو ساعت بماند، بعد جارو برقی بکشید.

تغییر دکوراسیون، رومیزی ها و چیزهای جزئئ میتواند از جمله کارهای جذابی باشد که میتوانید برای خانه تان به مناسبت عید انجام دهید.

خانه تکانی عید نوروز را از کجا و چگونه شروع کنم؟

منبع : نمکستان